Historia Lublina

Miasto to zaczynało jako ośrodek handlu, o pochodzeniu imienia którego krążą legendy: złowienie naraz szczupaka i lina, rycerza Lubly, założenie Lubusza i Lublina przez księżną słowiańską – najpopularniejsze z nich można przeczytać na tej stronie. O nadanie sobie lokacji miasto to ubiegało się od lat, jednak ani Bolesławowi Wstydliwemu, ani Leszkowi Czarnemu nie udało się to. Dopiero w 1317 roku Władysław Łokietek przyznał mu prawa, o czym można poczytać w tym wpisie.

W 1569 roku w Lublinie została zawarta Unia Lubelska, na mocy której utworzona została Rzeczpospolita Obojga Narodów, która istniała aż do czasów zaborów.

Miasto ucierpiało jednak w wyniku wojen północnych, jednak wydarzeniem o pozytywnym wydźwięku jest niewątpliwie wyzwolenie Lublina z 1656 roku, jakiego dokonał wraz ze swoim wojskiem hetman wielki litewski Paweł Jan Sapieha herbu Lis. Po zakończeniu wojen przystąpiono do odbudowy miasta, które zaczęło na nowo prosperować.

Po roku 1795 Lublin dostał się pod zabór austriacki. Po I wojnie światowej nastąpił rozkwit kultury i odżycie uniwersytetów, które zostały jednak zamknięte w czasie II wojny. Aresztowano wtedy także wielu wykładowców i profesorów, znacząco osłabiając postęp nauki w owym mieście. Dopiero w roku 1944 zaczęto walkę o wyzwolenie miasta, Lublin stał się nawet miastem-siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Pod koniec I połowy XX wieku założony tu został UMCS, a ludność miasta wzrosła.

Lublin otrzymał dwa Ordery Krzyża Grunwaldzkiego.

O Lublinie i jego historii można dowiedzieć się więcej tutaj oraz tu.